כנסיית המולד

כנסיית המולד שהיא אחת הכנסיות העתיקות בעולם כולו, ממוקמת בסמוך לכיכר המולד במרכז העיר בית לחם. כנסייה זו נחשבת לאחד האתרים הקדושים והחשובים ביותר בעולם הנוצרי כולו. הכנסייה נוסדה לראשונה בתקופת שלטונו של הקיסר קונסטנטינוס סביב שנת 330 לספירה. בשנת 539 לספירה חרבה הכנסייה במהלך המרד השומרני, אם כי מספר שנים מאוחר יותר היא שוקמה בהוראתו של הקיסר יוסטיניאנוס. כנסיית המולד נבנתה מעל למערה עתיקה הנחשבת במסורת הנוצרית למקום לידתו של ישו.


     חזרה ל->

מבנה הכנסייה - כנסיית המולד בבית לחם נבנתה כבזיליקה ובה חמישה אולמות אורך[4]. בצמוד לבזיליקה הוקם מבנה מתומן (אוקטגונאלי) גדול אשר נבנה סביב מערת הלידה של ישו. טיפוס בנייה כזה, המשלב מבנה בזיליקה עם מבנה מרכזני, מופיע גם בבניין כנסיית הקבר בירושלים. הארכיטקטורה הייחודית הזו, אשר התפתחה בארץ ישראל עבור כנסיות עולי-הרגל, איפשר לכנסייה לשמש הן ככנסייה המכוונת לקהל גדול של צליינים המבקש להתקרב אל המערה, לצד קיום הליטורגיקה המסורתית של הפולחן הנוצרי. בתקופתו של יוסטיניאנוס הראשון, שונה מבנה הכנסייה מן היסוד ובמקום המבנה המשולב הוקם טרנספט ואפסיס גדול ומערת הלידה שולבה בבזיליקה עצמה. בתקופת הצלבנית נבנתה ליד כנסיית הקבר מבנה כנסייה נוסף הנקרא כנסיית קתרינה הקדושה. 
 
כיום, מתחם הכנסייה כולל כיום כ-12,000 מטרים מרובעים. לבד מכנסיית המולד ומכנסיית קתרינה הקדושה הוא מכיל גם מבני מנזרים של העדות השונות המחזיקות בכנסייה. הכניסה אל הכנסייה היא דרך דלת קטנה באורך של 78 ס"מ ובגובה של 130 ס"מ. היא מכונה "דלת הענווה" (Door of Humility) כיוון והיא מצריכה מן המבקר בכנסייה להתכופף כדי לעבור בה. פתח זה שינה את הכניסה המקורית לבזיליקה, אשר הייתה בעלת פתח מרכזי וכניסות צדדיות אשר כוסו החל מן המאה ה-16. לדלת הכנסייה שלושה מפתחות, אשר כל אחד מהם נמצא ברשות עדה אחרת המחזיקה בכנסייה. שתי כניסות נוספות מוליכות אל מנזר פרנסיסקאני - בצד הצפוני של הכנסייה - ואל מנזר יווני - בצידה הדרומי של הכנסייה.

המערה, אליה מוליכות מדרגות, מעוטרת בלוחות שיש ובכוכב המאזכר את הופעת הכוכב בברית החדשה. מעל המזבח ישנו פסיפס המציג את התגלות המלאך לרטעים ובשורתו על לידת ישו.

 |  ראשי |  פרופיל  |  גלריית מקומות ואתרים  |  מבצעים לקבוצות וחברות  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
מוניות בית הכרם-טיולים והסעות בכל הארץ- www.jerusalemtaxi.co.il © כל הזכויות שמורות
מוניות בית הכרם כתובת: זאב וילנאי 4 ירושלים טלפון: 1-700-707-704 פקס: 02-5381395 נייד: 050-4895202
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל