מסגדים בירושלים

מסגד עוּמר - הוא מסגד שנמצא בסמוך לכנסיית הקבר ברובע הנוצרי בירושלים. המסגד נבנה במקום בו על פי המסורת התפלל הח`ליף עומר בן אל-ח`טאב כאשר ביקר עם כניסתו לירושלים בכנסיית הקבר. על פי מסורת זו, כשהגיע זמן התפילה הציע הפטריארך סופרוניוס לח`ליף להתפלל בכנסייה. אולם עומר סירב, כדי שהמקום לא יהפוך למקום קדוש גם למוסלמים ויפתח פתח לסכסוכים ומלחמות על המקום, ויצא להתפלל בחוץ, במקום בו בנוי כיום המסגד. המבנה המקורי הוקם כנראה במאה העשירית לספירה וממנו שרד רק בסיס הצריח הקיים היום. המבנה הנוכחי הוקם בתקופה הממלוכית במאה ה-15.


    

מסגד אל-אקצא - משמעות השם: "המסגד הרחוק ביותר" או "המסגד הקיצון" הוא אחד המסגדים בקומפלקס של מסגדים, אתרי תפילה ומבני דת מוסלמיים במתחם המכונה בערבית ("אל-חַרַם אל-קֻדְסי א-שַריף" - המתחם הקדוש הירושלמי), הוא מתחם הר הבית בירושלים.

 
המונח "מסגד אל-אקצא" נזכר בקוראן ב"סורת אל-אִסְרא" שם נכתב: "השבח לזה אשר הסיע את עבדו עם ליל מ"מסגד אל-חראם" אל "מסגד אל-אקצא" אשר בירכנו סביבו כדי להראותו מאותותינו הרי הוא הכול שומע והכול רואה". הפרשנות המוסלמית המקובלת, מייחסת את הפסוק ל"ליל האסרא והמעראג`" כלומר, מסע לילי, שעל-פי המסורת המוסלמית, ערך מוחמד ממכה אל הר הבית בירושלים. המוסלמים מציינים את המאורע ב-27 בחודש רג`ב על פי לוח השנה המוסלמי, או במועד סמוך לו (על-פי המסורת המקומית). הקוראן עצמו אינו מבאר מהו המסגד שממנו יצא מוחמד למסע ולאן הגיע, פרט לכינויים "המסגד הקדוש" (אל-מסג`ד אל-חראם) ו"המסגד המרוחק ביותר" (אל-מסגד אל-אקצא). פרשנויות מוסלמיות קדומות, שאינן מקובלות היום, מייחסות את "המסגד המרוחק ביותר" להיכלות עליונים ולאו דווקא למקום מסוים על הארץ.

הזיהוי של מסגד אל-אקצא עם הר הבית בעיני המוסלמים נעשה סופי עם כיבוש ארץ ישראל (יחד עם אזורים נרחבים אחרים במזרח התיכון) בידי המוסלמים בהנהגת הח`ליף השני עמר בן אל-ח`טאב.

 |  ראשי |  פרופיל  |  גלריית מקומות ואתרים  |  מבצעים לקבוצות וחברות  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
מוניות בית הכרם-טיולים והסעות בכל הארץ- www.jerusalemtaxi.co.il © כל הזכויות שמורות
מוניות בית הכרם כתובת: זאב וילנאי 4 ירושלים טלפון: 1-700-707-704 פקס: 02-5381395 נייד: 050-4895202
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל