אתרים בעיר העתיקה

העיר העתיקה בירושלים היא אזור עתיק של ירושלים בשטח שגודלו כקמ"ר אחד, המוקף על ידי חומות ירושלים. כן נכללים בעיר העתיקה הר ציון ועיר דוד, הנמצאים מחוץ לחומות אך בצמידות אליהן. החומות המקיפות את העיר העתיקה נבנו בשנים 1538-1535, על ידי הסולטן הטורקי סולימאן הראשון. מאז המאה ה-19 העיר העתיקה נחלקת לארבעה חלקים עיקריים: המוסלמי, הנוצרי, הארמני והיהודי. מקובל לכנות כל חלק בשם רובע, למרות שגודלם של החלקים אינו שווה.


     חזרה ל->

הכותל המערבי - הוא אחד מארבעת קירות התמך המקיפים את הר הבית זה כאלפיים שנה, משלהי תקופת בית שני ועד ימינו. על אף שמדובר בקיר נטול ייחוד ארכיטקטוני על פני האחרים, מיוחסת לכותל המערבי קדושה יתרה, כנראה בשל העובדה שפסגת הר המוריה (כיפת הסלע), עליה עמד קודש הקודשים, אינה במרכז רחבת הר הבית, אלא קרובה באופן מובהק דווקא אליו. הכותל נחשב לאתר היהודי השני בקדושתו בעולם, אחרי הר הבית. הכותל המערבי הוא שריד של קיר התמך של הר הבית שנבנה בסוף תקופת בית שני.
 
השוק - שוק העיר העתיקה בירושלים מורכב ממערכת סמטאות ארוכות, החוצות את העיר העתיקה ועוברות בגבול בין הרובע הנוצרי. 

הר הבית - או הר המוריה, הוא מתחם בעיר העתיקה בירושלים, המקודש ביותר ליהדות, השלישי בקדושתו לאיסלאם, ובעל מכובדות וחשיבות היסטורית בנצרות. בערבית הוא מכונה "אל-חַרַם אל-קֻדְסי א-שַריף", כלומר "המתחם המקודש הנכבד של ירושלים". 

על הר הבית הוקם בית המקדש הראשון על ידי שלמה המלך, וכאן הוקם גם בית המקדש השני על ידי הורדוס, שהוא גם זה שנתן למתחם את צורתו הנוכחית. מאז המאה השביעית לספירה בנויים על הר הבית שני מבנים מוסלמיים - מסגד אל-אקצא וכיפת הסלע.

חומת ירושלים - העתיקה מקיפה אזור שגודלו מגיע למעט פחות מקילומטר רבוע אחד, הנקרא העיר העתיקה של ירושלים. החומות נבנו בתקופת שלטונה של האימפריה העות`מאנית בארץ ישראל. מלאכת הבנייה נעשתה במהלך המאה ה-16, בשנים 1535 - 1538 על ידי הסולטן הטורקי סולימאן הראשון. אורכה של החומה 4,018 מטרים, גובהה הממוצע 12 מטרים ועוביה הממוצע 2.5 מטרים. בחומה משובצים 34 מגדלי שמירה והיא כוללת שבעה שערי כניסה אל תחומי העיר. חומה זו היא האחרונה בסדרה ארוכה של חומות שהקיפו את ירושלים בתקופות שונות.  

ויה דולורוזה -   (מלטינית: Via Dolorosa) פירושה דרך הייסורים (מילולית: ויה=דרך, דולורוזה=מלאת ייסורים) ולפי האמונה הנוצרית, זהו מסלול בו עבר ישו ובסופו נצלב, אשר תחילתו בבית המשפט וסופו בגבעת הגולגולתא. היא נקראת כך בגלל הייסורים שעברו לפי האמונה הנוצרית על ישו בלכתו בדרך זו. המסלול קרוי גם via crucis - דרך הצלב. ויה דולורוזה מתחילה ברובע המוסלמי של ירושלים, בשער האריות, ומסתיימת ברובע הנוצרי בכנסיית הקבר. הדרך כוללת 14 תחנות, מתוכן תשע תחנות ברחוב עצמו וחמש תחנות אחרונות בכנסיית הקבר הקדוש. כנסיית הקבר היא כנסייה גדולה הממוקמת במקום צליבתו וקבורתו של ישו. הכנסייה שוכנת ברובע הנוצרי , בסופה של ה"ויה דולורוזה".

 


 |  ראשי |  פרופיל  |  גלריית מקומות ואתרים  |  מבצעים לקבוצות וחברות  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
מוניות בית הכרם-טיולים והסעות בכל הארץ- www.jerusalemtaxi.co.il © כל הזכויות שמורות
מוניות בית הכרם כתובת: זאב וילנאי 4 ירושלים טלפון: 1-700-707-704 פקס: 02-5381395 נייד: 050-4895202
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל