הרובעים בירושלים

הרובעים הם האזור עתיק של ירושלים בשטח שגודלו כקמ"ר אחד, המוקף על ־ ידי חומות ירושלים. כן נכלל בעיר העתיקה הר ציון, הנמצא מחוץ לחומות אך צמוד להן. החומות המקיפות את העיר העתיקה נבנו בשנים 1535-1538, על ־ ידי הסולטאן הטורקי סולימאן הראשון. בישראל, הביטוי "העיר העתיקה" מתייחס לעיר העתיקה בירושלים. העיר העתיקה נחלקת לארבעה רבעים: המוסלמי, הנוצרי, הארמני והיהודי.


     חזרה ל->

הרובע המוסלמי - הוא הגדול ברובעי העיר העתיקה של ירושלים (כ-22,000 תושבים).הרובע המוסלמי מצוי בפינה הצפון מזרחית של העיר העתיקה, ומתגוררת בו אוכלוסייה מוסלמית, בעיקר ממעמד סוציו אקונומי נמוך. עם התפתחות העיר החדשה של ירושלים, במאה ה-19 וראשית המאה ה-20, עזבו הנוצרים, היהודים והמוסלמים בעלי הממון אל מחוץ לחומות, ואל תוך העיר העתיקה היגרו משפחות מוסלמיות רבות מכפרי הסביבה (בעיקר מכפרי הר חברון).
 
הרובע היהודי - שוכן בחלקה הדרום-מזרחי של העיר העתיקה בירושלים, והוא אחד מארבעת הרובעים בעיר העתיקה, בצד הרובע הנוצרי, הרובע הארמני והרובע המוסלמי. ברובע גרים כ-6000 תושבים, רובם יהודים דתיים, והוא כולל בתי מגורים, מבני דת יהודיים, אתרי ארכאולוגיה ותיירות, חנויות מזכרות ויודאיקה, ומסעדות.
 
 
הרובע הנוצרי - הוא שכונה בצפון מערב העיר העתיקה של ירושלים. אזור זה מהווה אזור מגורים נוצרי בשל הימצאה של כנסיית הקבר במרכזו של הרובע. ברובע הנוצרי כ־40 מבני דת, בעיקר כנסיות אך גם מנזרים ואכסניות לעולי רגל נוצריים. אוכלוסיית הרובע כ-5,000 תושבים. 
 
 
הרובע הארמני - הוא שכונה בעיר העתיקה של ירושלים, והקטן ברובעי העיר העתיקה. ייחודו של הרובע הארמני הנו בהיותו נתון בתוך חומות משלו, בנוסף לחומות העיר העתיקה. הרובע, שהוא מעין גטו די סגור, תופס כשישית משטחה של העיר העתיקה וגרים בו כ-2,000 ארמנים - חלקם חילוניים וחלקם דתיים (עוד נקודת דמיון לעם היהודי). כיום, מגיעה פרנסת תושבי הרובע בעיקר מבתי עסק, אמנות (כגון הקרמיקה המפורסמת), דפוס ואקדמיה. חלקם  משרתים בקודש. הארמנים אינם מאפשרים לבקר ברחובות הרובע שלא במסגרת טיול מאורגן ומתואם מראש. הכנסייה, והמוזיאון הארמני שנמצא לא רחוק ממנה, הם המקומות היחידים הפתוחים לציבור הרחב.
 
 

 

 |  ראשי |  פרופיל  |  גלריית מקומות ואתרים  |  מבצעים לקבוצות וחברות  |  יצירת קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
מוניות בית הכרם-טיולים והסעות בכל הארץ- www.jerusalemtaxi.co.il © כל הזכויות שמורות
מוניות בית הכרם כתובת: זאב וילנאי 4 ירושלים טלפון: 1-700-707-704 פקס: 02-5381395 נייד: 050-4895202
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל